Тернопільські присяжні: 70% із них – це комунальники

Єдина загроза, яка дозволяє підсудному в кримінальному судочинстві вимагати залучення присяжних, – перспектива довічного ув’язнення. Також присяжні приймають рішення щодо визнання особи недієздатною, примусової госпіталізації, примусової психіатричної допомоги.

Список присяжних затвердили на попередній сесії депутати тернопільської міської ради.  Усі вони проживають на території, на яку поширюється юрисдикція Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, Господарського суду Тернопільської області, Тернопільського окружного адміністративного суду.

До переліку увійшло 16 осіб, із яких 11 – працівники комунальних підприємств міської ради, 2 – депутати, і лиш троє – люди з інших сфер.

 

Не як у кіно

Суд присяжних, хоч формально і діє не перший рік, явище в нашій державі, а особливо на Тернопільщині, нове. Кого та коли він судить, як часто застосовує Феміда людей не із судової системи для прийняття рішення та хто тих 16 обраних, – у цій публікації. Розібратись в юридичних тонкощах, які стосуються присяжних, допоміг адвокат Віталій Вітів.

  • Однією із форм участі народу у здійсненні правосуддя є інститут присяжних, що закріплено ч. ч.4 ст.124 Конституції України,- пояснює пан Віталій. – На місцеве самоврядування покладається обов’язок забезпечувати здійснення правосуддя шляхом затвердження осіб, які виявили бажання бути присяжними та відповідають вимогам Закону України  «Про судоустрій і статус суддей».

Присяжним, у трактуванні законну, є особа, яка у випадках, визначених процесуальними кодексами, із власної згоди вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. У розумінні більшості українців образ присяжних сформований, в основному, фільмами. Там люди з народу вирішують долю підсудних в масі випадків від крадіжки до вбивства. В українських реаліях перелік випадків де можуть залучатися присяжні – обмежений.

  • Напевно, чуючи про розгляд кримінального провадження судом присяжних, у більшості виникає картинка із кінострічок США таких як «12 розгніваних чоловіків», фільм вважається одним із кращих фільмів на юридичну тематику. Однак в Україні інститут присяжних не зовсім такий, – каже Віталій Вітів. – Відповідно до вимог цивільно процесуального кодексу, суд у складі одного судді та двох присяжних розглядають справи з обмеження та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною, визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, усиновлення, надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку, примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

 

Присяжні – де довічне

У кримінальному судочинстві, пояснив адвокат, присяжні беруть участь  під час розгляду злочинів , за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, за наявності  клопотанням обвинуваченого про розгляд за участю присяжних.

  • Рішення суду у складі присяжних в Україні приймається у форматі наради, де керує головуючий, який послідовно ставить на обговорення питання, проводить відкрите голосування і веде підрахунок голосів, – роз’яснює пан  Віталій. – Усі питання вирішуються простою більшістю голосів.  Ніхто зі складу суду присяжних не має права утримуватися від голосування, крім випадку, коли вирішується питання про міру покарання, а суддя чи присяжний голосував за виправдання обвинуваченого. У цьому разі голос того, хто утримався, додається до голосів, поданих за рішення, яке є найсприятливішим для обвинуваченого. При виникненні розбіжностей про те, яке рішення для обвинуваченого є більш сприятливим, питання вирішується шляхом голосування.

Для збереження «чистоти совісті» кожен зі складу суду присяжних має право викласти письмово окрему думку, яка приєднується до матеріалів провадження і є відкритою для ознайомлення.

  • Особам, які беруть участь у судочинстві, виплачують заробітну плату (судді – авт.), а у випадку, якщо керівник основного місця роботи не дозволить присяжному з’явитись до суду, це може мати негативні наслідки для такого керівника, – запевняє адвокат.

 

Такий суд – рідкість

Практика суду присяжних в нашій державі – рідкість. Цікавою, як проаналізував наш фахівець, є позиція присяжних у справах щодо примусової госпіталізації. Часто присяжні ставлять під сумнів висновки офіційних експертів чи інституцій.

  • Бувають і курйозні випадки,- зауважує пан Вітів. – Приміром, у 2017-му році у Львові, присяжна зірвала засідання суду, бо відмовилась йти в нарадчу кімнату через брак часу. Тим, хто претендує на обов’язки присяжних, чи обрані такими, варто пам’ятати і розуміти, що це – відповідальна місія, яка може забирати багато часу і бути важкою, із точки зору моралі.

Щодо Тернопільщини, то найрезонансніша справа, до розгляду якої мали бути залучені присяжні, стосується вбивства Ірини Мукоїди у Вишнівці. Уже навіть відібрали трьох основних та трьох запасних присяжних. Але слухання справи перенесли в Чортків і залучені до розгляду там будуть місцеві присяжні.

 

Список присяжних, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція Тернопільського міськрайонного суду, Господарського суду Тернопільської області, Тернопільського окружного адміністративного суду:

1. Зелінський Володимир, 20.06.1964 р.н, – КП «Тернопільелектротранс».

2. Кіцану Андрій, 08.12.1973 р.н., – ТОВ «ОСП Корпорація Ватра».

3. Лебідь Ігор, 25.03.1969 р.н., – приватний підприємець.

4. Чорна Ольга-Марія, 1972 р.н., – КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

5. Джуринська Світлана, 07.03.1976 р.н., – КП «Еней» ТМР.

6. Веселович Тетяна, 22.09.1974 р.н., – ФОП Нагорний В.Є.

7. Гринда Володимир, 29.04.1973 р.н., – Храм Всіх Святих Українського народу, депутат ТМР.

8. Конопляник Оксана, 17.01.1964 р.н.,– КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

9. Карпа Олександра, 11.01.1963 р.н.,– КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

10. Камаш Надія, 16.06.1966 р.н.,– КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

11. Штопко Юліана, 04.12.1974 р.н.,– КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

12. Пацалюк Юрій, 06.05.1970 р.н., – КП «Тернопільелектротранс».

13. Гільтай Світлана, 17.04.1979 р.н., – КП «Тернопільелектротранс».

14. Олійник Ольга, 25.03.1976 р.н., – КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».

15. Левицький Петро, 11.06.1970 р.н., – КП «Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр» ТМР.

16. Білан Тарас, 11.06.1976 р.н., – безробітний, депутат ТМР.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *