Громадськість вимагає від Зеленського вибачитись за образу дітей із синдромом Дауна у серіалі

Представниця України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи, віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко оприлюднила відеозвернення, у якому закликала кандидата у президенти Володимира Зеленського вибачитись за образу дітей із синдромом Дауна у серіалі «Слуга народу».

«Якось один радикальний політик дозволив собі образити дітей із синдромом Дауна і він був змушений вибачатись… А сьогодні мене дуже непокоїть той факт, що кандидат в президенти Європейської країни, України  — Зеленський у своєму серіалі, де він грає Голобородька, дозволив собі образити людей із синдромом Дауна… Є відкритий лист від асоціації батьків цих дітей з вимогою вибачитися. Я доєднуюсь до цих вимог: пане Зеленський, Україна — це європейська країна… і не може собі дозволити політик, який претендує на найвищу посаду, публічно порушувати ключові засади поваги до прав людини…»,  — сказала Геращенко у своєму відеозверненні.

«Закликаю вас, вибачтеся публічно… це не важко визнати, що ти помилявся. Вибачтеся»,  — наголосила віце-спікер, зазначивши, що дає Зеленському 24 години на вибачення.

Геращенко не уточнила, у якому епізоді серіалу Зеленський ображає дітей із синдромом Дауна та пояснила, у чому полягала образа.

Раніше Геращенко заявляла, що вона зневажає Зеленського за те, що «він 5 років сміявся над Україною».

Серіал «Слуга народу»” виробництва студії «Квартал 95», художнім керівником якої є Зеленський, виходить на екрани з 2015 року. Її головний герой — вчитель Голобородько, якого обрали президентом. Його роль грав Володимир Зеленський.

Батьки дітей із синдромом Дауна звернулися з відкритим листом до кандидата на пост президента Володимира Зеленського з вимогою вибачитися за образливі слова, які він використав у своєму серіалі «Слуга народу» щодо людей із синдромом Дауна та інвалідністю, – повідомляє Центр інформації про права людини.

Про лист написала у себе на сторінці у Facebook мати хлопчика із синдромом Дауна Світлана Махно.

Обурення у батьків спричинили слова одного з героїв серіалу «Слуга народу», співпродюсером якого є Володимир Зеленський.

«У вашому фільмі «Слуга народу – 3» на 55-й хвилині 21-й секунді першої серії в образливому контексті вжито слова «дебіли», «олігофрени» і «дауни». Вказані слова є або діагнозами, або частинами діагнозів людей з інвалідністю. І застосовувати їх по відношенню до людини може лише лікар за наявності достатніх для цього підстав.

Вживання медичних термінів не за призначенням у лайливому контексті є дискримінуючим, неприпустимим і таким, що принижує гідність людини», – написали вони.

У листі батьки докладно пояснюють Зеленському, чому не слід використовувати медичні діагнози як образливі слова.

«За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі із синдромом Дауна народжується кожне 700-те немовля. Це співвідношення є майже сталим для всіх країн, кліматичних зон і соціальних прошарків. Дитина з синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині, в тому числі і у вашій. В сім’ї французького президента Шарля де Голля народилась і виховувалась донька Анна, яка мала трисомію. Онук російського президента Бориса Єльцина Гліб Дяченко, так само як і донька відомого політика Ірини Хакамади Марія, також є носіями додаткової хромосоми», – пояснюють кандидату в президенти обурені батьки.

Серія «Слуги народу», яка спричинила обурення батьків

Наостанок вони вимагають від Зеленського вибачитися за ці слова, перестати вживати подібні вислови у виступах і кіносценаріях, а також дотримуватися закріплених у Конституції України принципів поваги до гідності людини і недискримінації за медичними ознаками людей.

«Сподіваємося на адекватну реакцію дорослої людини на наше звернення і уникнення у подальшому вживання будь-яких дискримінаційних необдуманих висловів, які можуть нанести моральну шкоду людям з інвалідністю та сім’ям, в яких вони живуть», – завершили вони.

Пост Світлани Махно вподобали майже 2 тисячі людей, а згодом на нього звернула увагу й віце-спікерка парламенту Ірина Геращенко, яка записала відеозвернення до Зеленського, де закликала вибачитись у 24-годинний термін не тільки перед батьками дітей із синдромом Дауна, але й перед іншими меншинами, які шоумен ображав у своїх виступах раніше.

«Визнати помилку і вибачитися – це не страшно. Це правильно. Я висловлюю свою солідарність усім батькам дітей з аутизмом, із синдромом Дауна, людям з особливими потребами, з вадами дикції, людям іншої сексуальної орієнтації, різним громадянам України, бо ми всі – рівні, хоч і різні», – закликала Геращенко.

Як відомо, за даними експертів, до 10% українців із синдромом Дауна можуть ефективно працювати, проте досі чиновники так і не створили необхідних умов для цього. Активісти закликали Міністерство освіти і науки та Міністерство соціальної політики, які мають опікуватися таким людьми, ухвалити низку важливих рішень для того, аби люди із синдромом Дауна мали змогу самореалізовуватися на робочому місці: покращити якість спеціальної освіти, забезпечити заклади освіти асистентами, які працюють з учнями та студентами, що мають ментальну інвалідність, а також субсидіювати роботодавців, які працевлаштовують таких людей.

Джерело 1

Джерело 2

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *